ACM stelt gewijzigde methodebesluiten nettarieven vast
In juli heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) aan ACM gevraagd het methodebesluit aan te passen, om te komen tot een methodebesluit dat recht doet aan de financiële uitdagingen van de energietransitie. De ACM geeft daar gehoor aan en heeft de methodebesluiten voor de periode 2022 – 2026 aangepast.

In de methodebesluiten stelt de ACM per netbeheerder de methodiek vast waarmee de transporttarieven voor netbeheerders worden bepaald. De ACM zal de transporttarieven voor netbeheerders vanaf volgend jaar vaststellen volgens deze nieuwe methode.
College van Beroep voor het bedrijfsleven
Aanleiding voor de aanpassing is een uitspraak van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb). Netbeheerders krijgen door deze aanpassingen meer financiële ruimte. Om tariefschokken voor huishoudens en bedrijven te voorkomen heeft de ACM besloten deze extra inkomsten voor de regionale netbeheerders over 3 jaar te verdelen. De regionale netbeheerders hebben hiervoor in de tarieven voor 2024 dus al een voorschot ontvangen. De aanpassing van de methodebesluiten heeft geen invloed op de tarieven van GTS, de regionale netbeheerders en TenneT voor het jaar 2024 omdat de ACM deze tarieven al in mei en in december 2023 heeft vastgesteld.
Energietransitie vraagt grote investeringen
Nederland zet vol in op de energietransitie. Om in 2050 een klimaatneutrale economie te kunnen faciliteren en om klimaatdoelen te halen, is ombouw van het energiesysteem een voorwaarde. Door de investeringen die bij elektriciteit nodig zijn voor de verduurzaming van onze economie, stijgen de kosten van de netbeheerders in het elektriciteitsdomein de komende jaren aanzienlijk sneller dan de gereguleerde inkomsten. Daarom zijn maatregelen nodig om de inkomsten van de netbeheerders beter in lijn te brengen met de kosten die het gevolg zijn van de energietransitie.